OGP - CONSALTING PARTNERSHIP
Контакты:
Адрес:
ул. Соломенская дом 3, офис 807 г. Киев,
Телефон:
(044) 337-7315,
Электронная почта:
i@ogp.ua
+38(044) 337-7315
+38(050) 418-1589
+38(067) 471-5357

Україна, м. Київ,

вул. Солом`янська,

буд 3, офіс 807

Polska, Kraków,

ul. Kraszewskiego

36/128

Україна, Київ,

Polska, Kraków,

+48 12 881 27 87

Податок на нерухомість для ФОП - обов’язково 2018-05-02 21:00:00

 

В Україні кожен, хто має у власності нерухомість, має замислитись над її оподаткуванням, адже відповідно до Податкового кодексу України податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі – податок на нерухомість), мають сплачувати як юридичні, так і фізичні особи.

Звідси виникають наступні питання:

 

  1. Що таке податок на нерухомість?

Податок на нерухомість – це місцевий податок на майно, який має наступні характеристики (ст. 266 ПКУ):

Характеристика

Суть

Платники

фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості

Об'єкт оподаткування

житлова та нежитлова нерухомість, а також його частка

База оподаткування

загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток

Ставка

встановлюється органами місцевого самоврядування та не перевищує 1,5% від розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 квадратний метр бази

Податковий період

календарний рік

 

  1. Чи мають сплачувати податок на нерухомість ФОП (ФОП на спрощеній системі оподаткування)?

Оскільки законодавством встановлено, що податок на нерухомість мають сплачувати суб'єкти господарювання – фізичні та юридичні особи, які є власниками об'єктів нежитлової та житлової нерухомості, то ФОП в цілях оподаткування цим податком розглядається як фізична особа.

Також, згідно з приписами ПКУ, ФОП-платник єдиного податку не звільняється від зобов'язання сплати податку на нерухомість.

ФОП не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп, які надають в оренду нежитлові приміщення (споруди, будівлі), а також їх частини, загальна площа яких перевищує 300 квадратних метрів та житлові приміщення (їх частини), загальна площа яких перевищує 100 квадратних метрів згідно з п. 291.5.1 ПКУ. З цього слідує висновок, що ФОП для збереження свого статусу платника єдиного податку, має здавати в оренду  нерухомість в межах наведених критеріїв.

Обчислення суми податку на нерухомість здійснюється фіскальними органами за місцем реєстрації (місцем податкової адреси) власника цієї нерухомості і до 1 липня такі органи ДФС надсилають платнику податку податкові повідомлення-рішення (далі – ППР) про сплату суми податку з відповідними платіжними реквізитами. Тобто фактично ФОП виконують свій обов'язок по податку на нерухомість, коли сплачують його в повному обсязі протягом 60 календарних днів після вручення їм ППР.

 

  1. Чи передбачено законодавством пільги зі сплати податку на нерухомість?

Пільги зі сплати податку на нерухомість надаються тільки фізичним особам-платникам податку. База оподаткування при оподаткуванні податком на нерухомість зменшується відповідно до п. 266.4 ПКУ:

Характеристика

Суть

для квартир, незалежно від їх кількості

на 60 кв. метрів

для житлових будинків, незалежно від їх кількості

на 120 кв. метрів

для різних типів об’єктів житлової нерухомості, а також їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток)

на 180 кв. метрів

 

Така пільга (зменшення бази оподаткування) надається один раз за кожен податковий період.

Розрахунок податку на нерухомість для фізичної особи за 2017 рік, яка має у власності квартиру в Києві площею 100 кв. метрів.

Податок на нерухомість, грн

Розрахунок податку

=960

1%*0,75*3200 грн*40 кв.  метрів

 

Отже, фізична особа в цілях оподаткування податком на нерухомість заплатить фактично лише за 40 квадратних метрів податку, оскільки вона отримає пільгу – зменшення бази оподаткування на 60 квадратних метрів.

Також з 01 січня до 31 грудня 2017 року до ставки податку застосовувався понижувальний коефіцієнт 0,75.

 

  1. Чи оподатковується податком на нерухомість житлова нерухомість ФОП – платника єдиного податку, який здійснює господарську діяльність за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) і має у власності таку нерухомість?

ФОП-платники єдиного податку, в яких у витязі з реєстру платників єдиного податку зазначено місце провадження господарської діяльності – місце проживання суб'єкта господарювання (його місце реєстрації, податкова адреса ФОП) і які є власниками об'єктів житлової нерухомості, повинні сплачувати до бюджету податок на нерухомість як фізичні особи.

Розрахунок податку на нерухомість для ФОП (в якого у витязі з реєстру платників єдиного податку зазначено місце провадження діяльності – його податкова адреса) за 2017 рік, і який має у власності квартиру в м. Києві площею 100 кв. метрів.

Податок на нерухомість, грн

Розрахунок податку

=2400

1%*0,75*3200 грн*100 кв.  метрів

Понижуючий коефіцієнт 0,75 діяв тільки у 2017 р.

 

Важливим аспектом є те, що пільга з податку на нерухомість для ФОП, які провадять підприємницьку діяльності за місцем податкової адреси, і є власниками цієї нерухомості – не застосовується (п. 266.4.3 ПКУ). Тому в цьому випадку ФОП (як фізична особа) має заплатити податок на нерухомість за всі 100 квадратних метрів, оскільки він здійснює господарську діяльність за місцем реєстрації такої житлової нерухомості.

Водночас, враховуючи вищенаведені нюанси, ФОП за рахунок грамотного податкового планування можуть вплинути на зменшення розміру податку на нерухомість, незважаючи на те, що адміністрування цього податку здійснюють контролюючі органи.

 

Автор: бухгалтер-експерт Ірина Кемінь

 

OGP - CONSULTING PARTNERSHIP
Підписуйтеся і задавайте Ваші питання на нашій сторінці у Facebook
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 5.00

НАШІ КЛІЄНТИ

  • Антекстрой

    Антекстрой

  • Ассоциация медицинских организаций

    Ассоциация медицинских организаций

  • Бест Линк

    Бест Линк

  • БИХЕЛС

    БИХЕЛС

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ОТРИМАЙТЕ БЕЗКОШТОВНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ

МИ ЗАВЖДИ НА ЗВЯЗКУ В МЕСЕНДЖЕРАХ

+38 067 469 86 10


ПРОСТО НАЖМІТЬ:


або

ЗАПОВНІТЬ ЗАЯВКУ ТА МИ ПЕРЕДЗВОНИМО ВАМ

Please, enter your name
Please, enter your phone number
Please, enter your message