OGP - CONSALTING PARTNERSHIP
Контакты:
Адрес:
ул. Соломенская дом 3, офис 807 г. Киев,
Телефон:
(044) 337-7315,
Электронная почта:
i@ogp.ua

Україна, м. Київ,

вул. Солом`янська,

буд 3, офіс 807

Polska, Kraków,

ul. Kraszewskiego

36/128

Україна, Київ,

Polska, Kraków,

Реєстрація бізнесу в умовах воєнного стану 2022-09-18 18:43:45

 

Війна стала справжнім кризовим явищем для української економіки. У перші дні російського вторгнення більша частина підприємців призупинила роботу в очікуванні подальшого розвитку подій. Наразі, середовище бізнесу потроху оговтується від пережитого шоку і поступово відновлює свою роботу. Крім того, за період війни, за даними Держстату, було зареєстровано багато нових підприємців та компаній. Наприклад, найпопулярнішими галузями для реєстрації ФОП стали:

 • комп'ютерне програмування;
 • роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами.

Постановою Кабміну від 06 березня 2022 р. № 209 встановлено, що в умовах воєнного стану реєстрація ФОП/ТОВ проводиться виключно держреєстраторами та посадовими особами Мінюсту, включеними до переліку держреєстраторів та посадових осіб, яким в умовах воєнного стану надається доступ до ЄДР. Вже тривалий період часу зареєструвати ФОП можна не виходячи з дому за допомогою державного електронного порталу «Дія» з використанням КЕП. Попит, який спричинила така можливість, змусила державу розробити аналогічну процедуру і для реєстрації юросіб. Скористатися послугою зможуть громадяни України віком від 18 років, які мають податковий номер та УНЗР. Тому Міністерство цифрової трансформації анонсувало дану послугу «без чиновників», яка поки що доступна лише в тестовому режимі. Але варто відзначити, що така реєстрація буде можлива лише на основі модельного статуту. Також зареєструвати ФОП чи юрособу можна надіславши документи держреєстратору на електронну пошту.

Зауважимо, що в умовах воєнного стану адмінзбір не стягується за держреєстрацію благодійних організацій, громадських об'єднань, предметом діяльності яких є надання допомоги ЗСУ, іншим військовим формуванням, тощо.

 

На даний час у сфері державної реєстрації/перереєстрації юросіб та ФОП діють такі особливості:

 1. Держреєстрація може проводитися тільки на підконтрольній Україні території. Список територій, де заборонено проводити реєстраційні дії закріплено «Переліком адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану», затвердженого Наказом Мін’юсту від 01 квітня 2022 року № 1307/5.
 2. Реєстраційні дії з юрособами, які зареєстровані раніше на непідконтрольній території дозволено проводити по всій території України.
 3. Реєстраційні дії дозволені на підставі довіреності. Якщо з дня її видачі минуло більше як місяць, додатково знадобиться заява довірителя про підтвердження дії довіреності. Для довіреностей виданих в консульстві України за кордоном, заява довірителя знадобиться, якщо з дати видачі документа минуло два місяці.
 4. Відповідальність за неподання інформації про кінцевих бенефіціарів відтерміновано до кінця війни та три місяці після закінчення воєнного стану.

 

Стосовно громадян рф чи рб

Постановою КМУ від 28 лютого 2022 р. № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» було заборонено вчиняти будь-які нотаріальні дії за зверненням громадян рф, юросіб, створених та зареєстрованих відповідно до законодавства рф, а також юросіб, створених та зареєстрованоих відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку у статутному капіталі 10 і більше %, якої є громадянин рф або юрособа, створена та зареєстрована відповідно до законодавства рф. Окрім цього, НБУ Постановою Правління від 24.02.2022 р. № 18 запровадив фактичне блокування рахунків резидентів рб та рф, заборону отримання переказів та обслуговування за картками міжнародних платіжних систем, що здійснюють свою діяльність на території рф та рб та заборону здійснювати будь-які валютні операції з використанням російських рублів та білоруських рублів чи за участю резидентів рб та рф. У свою чергу, Закон України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об'єктів права власності Російської Федерації та її резидентів», на законодавчому рівні дозволив здійснювати конфіскацію майна юросіб (їх підрозділів), що здійснюють свою діяльність на території України, у яких прямо або опосередковано рф (як держава) є засновником (учасником, акціонером), бенефіціаром чи має інші форми участі.

 

Державна підтримка

Для вітчизняного бізнесу впроваджена низка допоміжних інструментів:

 • створено сторінку з назвою «Підтримка бізнесу в умовах війни» на порталі Дія.Бізнес, яка зібрала державні/донорські програми та приватні ініціативи підтримки підприємців;
 • запроваджено програму з релокації українських підприємств, які знаходяться у зоні активних бойових дій. Бізнес, який підпадає під таку категорію може отримати допомогу в переміщенні свого обладнання на безпечні території, пошуку виробничих приміщень та розселенні працівників;
 • розпочато роботу мережі офлайн-центрів підтримки підприємців Дія.Бізнес, а також гаряча лінія;
 • ініційована компенсація для роботодавців, які працевлаштували ВПО (6500 грн);
 • запроваджено Декларації замість ліцензій та дозвільних документів;
 • засновано грантовий фонд;
 • запроваджено пільгове оподаткування і програми: «Доступні кредити 5-7-9%» та «Доступний фінансовий лізинг 5-7-9%» та ін.

Отже, процес реєстрації бізнесу під час воєнного стану максимально спрощений для того, аби залучити більшу кількість осіб і тим самим збалансовувати надходження до держбюджету. Звичайно, існує чимало нюансів та проблемних питань, але їх всіх можна вирішити за допомогою кваліфікованих фахівців.

 

OGP - LAWYERS & ACCOUNTANTS
Підписуйтеся і задавайте Ваші питання на нашій сторінці у Facebook
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 5.00

 

Працюємо та разом допомагаємо Перемагати

 

ОТРИМАЙТЕ БЕЗКОШТОВНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ

МИ ЗАВЖДИ НА ЗВЯЗКУ В МЕСЕНДЖЕРАХ

+38 067 469 83 30

 

або