OGP - CONSALTING PARTNERSHIP
Контакты:
Адрес:
ул. Соломенская дом 3, офис 807 г. Киев,
Телефон:
(044) 337-7315,
Электронная почта:
i@ogp.ua
+38(044) 337-7315
+38(050) 418-1589
+38(067) 471-5357

Україна, м. Київ,

вул. Солом`янська,

буд 3, офіс 807

Polska, Kraków,

ul. Kraszewskiego

36/128

Україна, Київ,

Polska, Kraków,

+48 12 881 27 87

Реєстрація платником ПДВ для закладів охорони здоров’я 2017-08-20 21:00:00

 

В Україні популістичні податкові реформи не перестають «дивувати» бізнес. Але в реаліях кожна податкова реформа призводить до збільшення податкового навантаження у всіх сферах соціально-економічного життя суспільства.

Не обійшлось без податкових реформ і у сфері охорони здоров'я. Так, було введено ставку 7% на товари медичного призначення, перелік яких зазначено в Постанові Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 №410. При цьому інші аналогічні товари, що не передбачені цією Постановою, оподатковуються за ставкою 20%. На додачу фіскали по-своєму тлумачать Податковий кодекс України (далі – ПКУ) з питання обов'язкової реєстрації  платником ПДВ лікарняних закладів.

 

Так, Асоціація медичних організацій звернулася у 2017 році до ДФС України із запитом на податкову консультацію про роз'яснення питання щодо обов'язкової чи добровільної реєстрації платником ПДВ закладами охорони здоров'я.

У відповідь отримано наступні роз'яснення від 13.07.2017 № 15201/6/999915030275:

«…До загального обсягу оподатковуваних для цілей реєстрації особи як платника ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню ПДВ за основною ставкою ПДВ, ставкою 7 відсотків, нульовою ставкою ПДВ та звільнені від оподаткування ПДВ. При цьому обсяг операцій, що не є об'єктом оподаткування ПДВ, при обрахунку загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг не враховується.»

 

Основним видом діяльності закладів охорони здоров'я є «86.10 Діяльність лікарняних закладів», які мають на цю діяльність ліцензію та відповідний медичний персонал. На думку фіскалів, річний обсяг постачання ліцензованих послуг населенню, які згідно з п. 197.1.5 статті 197 Розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ, беруть участь у розрахунку суми для обов'язкової реєстрації платником ПДВ.

Положеннями п.181.1 ПКУ передбачено, що у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн. гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи.

У абз. «б» п. 185.1 ПКУ вказано, що об'єктом оподаткування ПДВ, зокрема, є постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Водночас у п. 197.1.5 ПКУ вказано, що від оподаткування ПДВ звільняються постачання послуг з охорони здоров'я закладами охорони здоров'я, що мають ліцензію на постачання таких послуг.

 

У приписах п. 181.1 ПКУ імперативно зазначено, що обов'язкова реєстрація проводиться виключно у випадках передбачених цією статтею, а саме: у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом перевищує встановлені ліміти.

 

Однак, за великим подивом податківці відносять до обрахунку оподатковуваних ПДВ операцій для обов'язкової реєстрації платником ПДВ і операції, які звільнені від оподаткування.

 

У разі реєстрації закладу охорони здоров'я платником ПДВ дійсно послуги охорони здоров'я звільняються від сплати ПДВ. Водночас при купівлі товарів, робіт, послуг, які необхідні для надання послуг з охорони здоров'я платник ПДВ разом із задекларованим податковим кредитом зобов'язаний автоматично відобразити у декларації  з ПДВ податкові зобов'язання по цим операціям у відповідності до п. 198.5 ПКУ.

Фактично від такого адміністрування ПДВ у бухгалтера «головний біль», а економічного ефекту як для бюджету, так і для підприємства ніякого.

Водночас ст. 198.5 ПКУ передбачено, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов’язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних. Тобто якщо підприємство крім звільнених, надає оподатковувані операції, то податковий кредит потрібно розподіляти (перераховувати).

Розрахунок (перерахунок) частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях відбувається в додатку 7 до податкової декларації з ПДВ. При цьому для визначення частки в оподатковуваних операціях потрібно користуватися наступною формулою:

Значення

Формула

1

2

3

оподатковувані операції (сума значень рядків 1.1, 1.2, 2, 3 та 7 колонки А декларації з ПДВ та всіх уточнюючих розрахунків)

загальний обсяг постачання (сума значень рядків 1.1, 1.2, 2, 3, 5 та 7 колонки А декларації з ПДВ та всіх уточнюючих розрахунків)

колонка 1 * 100% / колонка 2

 

Тобто сума операцій, які звільнені від оподаткування (рядок 5 колонки А декларації з ПДВ) не входить в оподатковувані операції. А це значить що надана податківцями індивідуальна податкова консультація має неоднозначний характер.

Таким чином, до поки в нашій країні існують подвійні стандарти (недотримання однакового підходу в оподаткуванні) за якими фіскали роблять все на перекір бізнесу, той популізм «сервісної служби» ніколи не призведе до економічного зростання України, а також до відчутного ефекту прозорості для бізнесу.

Вище зазначене ще раз доводить важливість податкового планування у розвитку бізнесу. 

 

Автор: бухгалтер-експерт Ірина Кемінь

 

OGP - CONSULTING PARTNERSHIP
Підписуйтеся і задавайте Ваші питання на нашій сторінці у Facebook
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 5.00

НАШІ КЛІЄНТИ

 • Антекстрой

  Антекстрой

 • Ассоциация медицинских организаций

  Ассоциация медицинских организаций

 • Бест Линк

  Бест Линк

 • БИХЕЛС

  БИХЕЛС

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ОТРИМАЙТЕ БЕЗКОШТОВНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ

МИ ЗАВЖДИ НА ЗВЯЗКУ В МЕСЕНДЖЕРАХ

+38 067 469 86 10


ПРОСТО НАЖМІТЬ:


або

ЗАПОВНІТЬ ЗАЯВКУ ТА МИ ПЕРЕДЗВОНИМО ВАМ

Please, enter your name
Please, enter your phone number
Please, enter your message