OGP - CONSALTING PARTNERSHIP
Контакты:
Адрес:
ул. Соломенская дом 3, офис 807 г. Киев,
Телефон:
(044) 337-7315,
Электронная почта:
i@ogp.ua

Україна, м. Київ,

вул. Солом`янська,

буд 3, офіс 807

Polska, Kraków,

ul. Kraszewskiego

36/128

Україна, Київ,

Polska, Kraków,

Новації у законодавстві про працю під час війни 2022-09-01 12:30:20

 

Трудове законодавство – одне з небагатьох галузей законодавства, яке за період воєнного стану піддається змінам, доповненням та суттєвим реформам. 15 березня 2022 року було прийнято Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136-IX, яким визначилися особливості трудових відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами. Окрім цього, ВРУ  ухвалила законопроєкт №5161 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання деяких нестандартних форм зайнятості». Закон запроваджує трудовий договір з нефіксованим робочим часом, умовами якого не встановлено конкретний час виконання роботи, обов'язок працівника виконувати яку виникає виключно у разі надання роботодавцем передбаченої цим трудовим договором роботи без гарантування того, що така робота буде надаватися постійно, але з дотриманням умов оплати праці. Простими словами даний нормативний акт називають «Законом про фріланс», який вперше на законодавчому рівні закріпив форму нових нестандартних трудових відносин.

Також 18 серпня 2022 року офіційно опубліковано ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення регулювання трудових відносин у сфері малого і середнього підприємництва та зменшення адміністративного навантаження на підприємницьку діяльність» № 2434-IX. Він набрав чинності наступного дня після опублікування, діятиме упродовж воєнного стану, і втратить чинність з дня припинення або скасування воєнного стану. Цим ЗУ запроваджені особливості застосування спрощеного режиму регулювання трудових відносин, який застосовується  до трудових відносин, які виникають:

  • між працівником та роботодавцем, який є суб'єктом малого або середнього підприємництва відповідно до закону з середньою кількістю працівників за звітний період (календарний рік) не більше 250 осіб;
  • або між роботодавцем та працівником, розмір зарплати якого за місяць становить понад 8 розмірів мінімальної зарплати, встановленої законом.

Такий режим може на добровільних засадах застосовуватися у відносинах між працівниками та роботодавцями, які мають право на його використання.

Бухгалтерська і юридична підтримка бізнесу.

 

Зміни у трудовому законодавстві торкнулися таких питань:

Виплати мобілізованим працівникам

Починаючи із 19 липня 2022 року роботодавець не зобов'язаний зберігати середній заробіток за мобілізованими працівниками. Разом з тим, за такими працівниками все ще зберігається посада та місце роботи, тому їх не можливо звільнити або перевести на іншу посаду. Проте, за працівниками, які вступили до добровольчих формувань територіальних громад середній заробіток зберігатиметься, оскільки вони підпадають під дію ч. 1 ст. 119 КЗпП, редакція якої не зазнала змін.

Електронна форма спілкування з роботодавцем

Обмін інформацією з працівниками допускається також в електронній формі, включаючи ознайомлення з наказами та повідомленнями роботодавця. Для цього необхідно у трудовому договорі вказати засоби комунікації. Водночас законодавець дозволив визначити у трудовому договорі інші альтернативні способи обміну інформацією.

Нові підстави припинення трудових відносин

 

 

- смерть роботодавця;

- смерть працівника, визнання його судом безвісно відсутнім або оголошення померлим;

- відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад 4 місяці підряд.

Ведення нового виду відпустки

Для отримання відпустки без збереження заробітної плати працівник, який виїхав за межі території України або набув статусу ВПО, повинен звернутися до роботодавця з відповідною заявою, в якій обов’язково має бути визначеною тривалість такої відпустки, але не більше ніж 90 календарних днів.

Зміна істотних умов праці та умов оплати праці

У період дії воєнного стану повідомлення працівника про зміну істотних умов праці та зміну умов оплати праці допускається до запровадження таких змін. Тобто, вимоги КЗпП про завчасне попередження працівника за два місяці не застосовуються.

Призупинення трудового договору

Може здійснюватися за ініціативи однієї із сторін на строк не більше ніж період дії воєнного стану. У разі прийняття рішення про скасування призупинення дії трудового договору до припинення або скасування воєнного стану роботодавець повинен за 10 календарних днів до відновлення дії трудового договору повідомити працівника про необхідність стати до роботи.

Відпустки

На період дії воєнного стану надано право роботодавцю скорочувати основну відпустку до 24 календарних днів за поточний робочий рік. Крім цього, роботодавець може відмовити працівнику у наданні невикористаних днів щорічної відпустки. Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більше 24 календарних днів, надання її не використаних у період дії воєнного стану днів переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану.

Додаткова підстава для звільнення працівника

Неможливість забезпечувати працівникові умови праці, внаслідок того, що необхідні для виконання роботи зазначеним працівником виробничі, організаційні, технічні потужності, засоби виробництва або майно власника або уповноваженого ним органу знищені в результаті бойових дій. Також введено особливу процедуру вивільнення таких працівників та конкретизовано порядок розрахунку при звільненні.

Введення допомоги по частковому безробіттю

Постанова КМУ № 702 від 21 червня 2022 року визначає порядок надання такої допомоги у разі зупинення або скорочення виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг, що стосується понад 20% працівників за одночасно скорочення їх тривалості робочого часу та заробітної плати.

Отже, можна сказати, що зміни у трудовому законодавстві прямолінійно впливають на діяльності працівника і роботодавця. Тому власнику бізнесу чи підприємцю обов’язково необхідно «тримати руку на пульсі» та відслідковувати усі новації, які виникають у період воєнного часу.

 

OGP - LAWYERS & ACCOUNTANTS
Підписуйтеся і задавайте Ваші питання на нашій сторінці у Facebook
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 5.00

 

Працюємо та разом допомагаємо Перемагати

 

ОТРИМАЙТЕ БЕЗКОШТОВНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ

МИ ЗАВЖДИ НА ЗВЯЗКУ В МЕСЕНДЖЕРАХ

+38 067 469 83 30

 

або

OGP - Lawyers & Accountants