Ліцензування імпорту товарів забезпечує дотримання міжнародних зобов’язань, підтримує екологічну безпеку та сприяє розвитку національної економіки. У 2025 році продовжують діяти норми, що стосуються ввезення специфічних груп товарів: озоноруйнівних речовин та фторованих парникових газів, а також товарів та обладнання, що можуть містити відповідні речовини та гази. Ліцензування імпорту контрольованих речовин є ключовим елементом регуляторної політики України у сфері захисту довкілля та виконання міжнародних зобов’язань. Цей процес спрямований на запобігання неконтрольованому використанню озоноруйнівних речовин і фторованих парникових газів, що становлять загрозу для глобальної екосистеми та сприяють зміні клімату. Регулювання імпорту таких речовин є важливим кроком у впровадженні міжнародних стандартів, зокрема Монреальського протоколу, а також забезпечує контроль над товарами та обладнанням, що можуть містити небезпечні компоненти.
Кожного року КМУ затверджує переліки товарів та обсяги квот на товари, імпорт та експорт яких підлягає ліцензуванню. Імпорт контрольованих речовин, а також товарів та обладнання, що містять контрольовані речовини підлягають обов’язковому ліцензуванню у 2025 році.
Що стосується переліку саме контрольованих речовин, то список залишився незмінним з попереднього року. Досить легко перевірити речовину можливо саме за кодом УКТ ЗЕД. Також, станом на 2025 рік не змінилися вимоги щодо граничного рівня споживання озоноруйнівних речовин у розмірі до 0,821 ОРП-тонн виключно для сервісних цілей.
Відповідно до Постанови КМУ «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2025 рік» від 24.12.2024 №1481 перелік товарів та обладнання, що можуть містити контрольовані речовини зазнав змін в порівнянні з минулим роком. Так до списку обладнання додані такі нові позиції:
- Центри оброблювальні, верстати агрегатні однопозиційні та багатопозиційні, для обробки металу (код згідно УКТ ЗЕД 8457);
- Верстати металорізальні (включаючи агрегатні верстати лінійної побудови) для свердління, розточування, фрезерування, нарізування зовнішньої або внутрішньої різьби шляхом видалення металу, крім токарних верстатів (включаючи верстати токарні багатоцільові) товарної позиції 8458 (код згідно УКТ ЗЕД 8459);
- Машини та апарати для паяння або зварювання з можливістю різання або без неї, електричні (включаючи з електричним нагрівом газу), лазерні або іншого світлового чи фотонного випромінювання, ультразвукові, електронно-променеві, магнітно-імпульсні або плазмодугові; електричні машини та апарати для гарячого напилення металів або металокераміки (код згідно УКТ ЗЕД 8515);
- Електричні водонагрівачі акумулювальні або безінерційні та електричні нагрівачі занурені (код згідно УКТ ЗЕД 8516 10).
Якщо у товарах та обладнаннях імпорт яких ліцензується, відсутні озоноруйнівні речовини та фторовані парникові гази, то під час митного оформлення ліцензія не потрібна.
Виходячи з вищезазначених нововведень, компаніям, які займаються промисловістю, металургією, машинобудівництвом, виробництвом підіймально-транспортного обладнання тощо необхідно звертати уваги та перевіряти під час купівлі з-за кордону обладнання чи містить воно контрольовані речовини та відповідно за необхідності отримувати ліцензію. Імпортерам необхідно уважно перевіряти товар на наявність контрольованих речовин, щоб уникнути проблем під час митного оформлення.
Під час планування ввезення товарів з-за кордону (контрольованих речовин або товарів, що їх містять) та їх митного оформлення імпортерам варто враховувати термін отримання ліцензії. Строк отримання ліцензії може займати близько місяця, якщо імпортер зареєстрований оператором контрольованих речовин та приблизно півтора місяця, якщо імпортер не зареєстрований відповідним оператором.





