OGP - CONSALTING PARTNERSHIP
Контакты:
Адрес:
ул. Соломенская дом 3, офис 807 г. Киев,
Телефон:
(044) 337-7315,
Электронная почта:
i@ogp.ua

Україна, м. Київ,

вул. Солом`янська,

буд 3, офіс 807

Polska, Kraków,

ul. Kraszewskiego

36/128

Україна, Київ,

Polska, Kraków,

Контрольовані іноземні компанії КІК з 2022 2022-01-31 22:00:00

 

З 01.01.2022 року в Україні почали діяти правила щодо регулювання оподаткування контрольованих іноземних компаній. Дані нововведення актуальні для власників компанії, що знаходяться за кордоном. Наявність суворих санкції та щорічні кроки до прозорості та обміну інформацією між країнами, між банківськими установами вимагають особливої уваги до цієї теми навіть в разі наявності «заморожених» чи нульових іноземних компаній. Все таємне стане явним… Тому краще бути обізнаним та дотримуватись норми закону.

Отже норми щодо КІК відносяться до контролера іноземної компанії.

Що визнається КІК?

КІК – це контрольована іноземна компанія. При цьому іноземна юридична особа може бути і без статусу юридичної особи  а саме, трастом, фондом, партнерством і т.д.

 

Ознаки контролю:

володіння часткою у капіталі розмірі більше ніж 50%;

володіння часткою капіталу у розмірі більше ніж 10 % (25% для 2022 і 2023 років), (якщо фізичні особи та/або юридичні особо резиденти України володіють частками в капіталі КІК, розмір яких у сукупності становить 50% і більше);

фактичний контроль над іноземною юридичною особою, одноосібно або з пов’язаними особами.

В той же час, якщо одна фізична або юридична особа володіє часткою, контролює частку в розмірі 25% і більше спільно з іншими фізичними та/або юридичними особами, і при цьому жодна з осіб самостійно не визначить себе контролюючою особою щодо такої частки у повному розмірі, то вважається, що всі зазначені особи є контролюючими особами для контрольованої іноземної компанії у рівних частках.

Контролером іноземної компанії є резидент України (юридична або фізична особа). Отже громадянин України, якій є офіційно НЕрезидентом України не буде контролером КІК. Також іноземець, якій проживає в Україні і є резидентом України може бути визнаваний контролером.

 

Обов’язки контролера КІК:

 • Сплачувати скориговані податки з урахуванням Декларації іноземних компаній та їх чистого прибутку.
 • Щорічно звітувати у податкову або шляхом подачі Декларації про майновий стан фізичної особи або Декларації з прибутку юридичної особи.
 • Повідомляти про появу контролю або втрату контрою (купівлю акцій, частки капіталу, заснування компаній, продаж акцій, ліквідації компанії) – з 01.01.2022 року протягом 60 діб після зазначеного факту шляхом подачі спеціальної форми у податкові органи.
 • Додавати до Декларації звітність іноземної компанії.
 • В разі запитів надавати аудиторській звіт та ТЦУ документацію.

 

З норми закону виходить, що Подавати повідомлення та звітувати щорічно це беззаперечний обов’язок власників іноземних юридичних осіб.

Законом також визначено щодо банки, інші державні органи в разі виявлення фактів контролю над іноземною компанією зобов’язані повідомляти податкову протягом 5 діб.

 

Податки та умови сплати.

За загальним правилом фізичні особи повинні сплачувати 18% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору. А юридичні особи, які володіють КІК сплачують скоригований податок за ставкою 18%.

В той же час для мікро та середнього бізнесу є певні більш м’які умови.

Не потрібно включати прибуток КІК в декларації контролерів якщо, одночасно виконуються умови:

 1. Між Україною та юрисдикцією реєстрації КІК є угода про уникнення подвійного оподаткування та угода про обмін податковою інформацією;
 2. При будь-якій з умов: оплати іноземною компанією податку на прибуток за ставкою не нижче української, або менше максимум на 5% або частка пасивних доходів КІК не більше 50% зі всіх джерел.

Додаткові підстави для НЕ включенні в загальний оподатковуваний дохід:

 • Іноземна компанія здійснює благодійну діяльність та не розподіляє прибуток між засновниками.
 • Іноземна компанія є публічною та в переліку визначеному КМ України.
 • І саме головне, не потрібно включати доходи іноземної юридичної особи до декларації в Україні в разі, якщо загальний сукупний дохід від всіх КІК у однієї контролюючої особи буде не більше 2 мільйонів євро за звітний період/рік.

Підкреслюємо, що не включати суми в декларації можливо на підставі зазначених пунктів, але вони не звільняють від обов’язку Повідомлення про права контролю над КІК та від подачі фінансової звітності.

 

Відповідальність контролерів іноземних компаній

Порушення

Санкція

у розмірах прожиткового мінімуму для працездатної особи на 1 січня звітного року.

В гривнях станом на 01.01.2022.

Коментар щодо юридичної сили

Неподання контролюючою особою звіту про контрольовані іноземні компанії

Штраф - 100 розмірів

248 100 грн. 

Дана норма вже чинна. 

Несвоєчасне подання звіту

Штраф - 1 розмір за кожен календарний день неподання, але не більше 50 розмірів.

Від 2481 грн. до 124 050 грн.

Дана норма вже чинна.

Не відображення контролюючою особою у звіті про контрольовані іноземні компанії відомостей щодо наявних контрольованих іноземних компаній та/або не відображення інформації, визначеної підпунктами "г" - "з" підпункту 39-2.5.3 Кодексу

Штраф – 3% суми доходу КІК або 25 % скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії за звітний рік, не відображених у звіті про контрольовані іноземні компанії, залежно від того, яке з таких значень є більшим,

але не більше 1000 розмірів прожиткового мінімуму, за кожен факт не відображення контрольованої іноземної компанії та/або за всі невідображені суми.

Не більше  2 481 000 грн. 

Норма з ознакою відтермінування на 2022-2023 роки

Неповідомлення про набуття частки в іноземній юридичній особі, утворенні без статусу юридичної особи, або про початок здійснення фактичного контролю за КІК, або про відчуження частки в іноземній юридичній особі, або про припинення здійснення фактичного контролю над КІК у строки, передбачені законом

Штраф у в розмірі 300 розмірів за кожний такий факт

744 300 грн. 

Дана норма вже чинна.

Неподання або подання не в повному обсязі контролюючою особою документації з трансфертного ціноутворення, інших копій первинних документів щодо контрольованої іноземної компанії на запит контролюючого органу

Штраф в розмірі 3 % від суми доходу КІК, щодо яких не було подано документацію та/або копії первинних документів, але не більше 1000 розмірів

Не більше  2 481 000 грн. 

Норма з ознакою відтермінування на 2022-2023 роки

Неподання звіту про контрольовані іноземні компанії протягом 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати фінансових санкцій

Штраф в розмірі від 5 (за один день) але не більше  300 розмірів за кожен календарний день неподання звіту про КІК 

Не більше 744 300 грн. 

Дана норма вже чинна.

 

І хоча в перехідних положеннях кодексу вказано що штрафи не будуть накладатися протягом 2022-2023 років, але це стосується виключно «визначення та обчислення прибутку КІК» і в ситуації щодо приховування володіння і контролю над іноземною компанією можна отримати значний штраф.

Отже можна привітати всіх контролерів КІК з обов’язком повідомлення податкової та здачею у 2023 році звіту за 2022 рік з додаванням фінансової звітності іноземної юридичної особи. А самі найуспішніші контролери також включать скоригований прибуток у свої декларації та в певних випадках сплатять податок у бюджет.

 

 

OGP - LAWYERS & ACCOUNTANTS
Підписуйтеся і задавайте Ваші питання на нашій сторінці у Facebook
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 5.00

НАШІ КЛІЄНТИ

 • Антекстрой

  Антекстрой

 • Ассоциация медицинских организаций

  Ассоциация медицинских организаций

 • Бест Линк

  Бест Линк

 • БИХЕЛС

  БИХЕЛС

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ОТРИМАЙТЕ БЕЗКОШТОВНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ

МИ ЗАВЖДИ НА ЗВЯЗКУ В МЕСЕНДЖЕРАХ

+38 067 469 86 10

 

ПРОСТО НАЖМІТЬ:

 

або

ЗАПОВНІТЬ ЗАЯВКУ ТА МИ ПЕРЕДЗВОНИМО ВАМ

Please, enter your name
Please, enter your phone number
Please, enter your message