OGP - CONSALTING PARTNERSHIP
Контакты:
Адрес:
ул. Соломенская дом 3, офис 807 г. Киев,
Телефон:
(044) 337-7315,
Электронная почта:
i@ogp.ua
+38(044) 337-7315
+38(050) 418-1589
+38(067) 471-5357

Україна, м. Київ,

вул. Солом`янська,

буд 3, офіс 807

Polska, Kraków,

ul. Kraszewskiego

36/128

Україна, Київ,

Polska, Kraków,

+48 12 881 27 87

Оподаткування поворотної фінансової допомоги 2017-08-06 21:00:00

 

Для ведення будь-якого бізнесу необхідні обігові кошти, в яких інколи виникає нагальна потреба. Зручним фінансовим інструментом для поповнення обігових коштів є поворотна фінансова допомога (далі – ПФД). Це пояснюється тим, що у порівнянні з іншими фінансовими інструментами ПФД не передбачає додаткових витрат для її отримання та користування. Наприклад, за банківським кредитом необхідно сплачувати відсотки, а при виплаті дивідендів засновникам сплачуються податки.

Для укладання договорів з ПФД необхідно враховувати їх цивільно-правову природу. Так, за цивільно-правовою природою ПФД є різновидом позики. Позика – це передача активів у грошовій або натуральній формі на певний обумовлений час. Позичальник повертає позикодавцеві позику — таку ж суму грошових коштів або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики може бути безвідсотковим, або під певні відсотки, що регламентується Цивільним кодексом України (далі – ЦКУ). А тому, при укладанні договору на надання/отримання ПФД слід орієнтуватися на правила, прописані у ст. 1046 — 1053 ЦКУ.

Водночас, для правильності оподаткування ПФД необхідно враховувати положення  Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Згідно з п.п. 14.1.257   ПКУ ПФД – це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.

 

Оподаткування ПФД

Податок

Податкові наслідки для ПФД

ПДВ

ПФД не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість

ЄСВ

На суму ПФД не нараховують єдиний соціальний внесок

Податок на прибуток

При наданні (поверненні) ПФД у платників податку на прибуток не виникає різниць та жодних наслідків з метою нарахування податку на прибуток

Єдиний податок

Згідно з ч. 3 п. 292.11 ПКУ до складу доходу платників єдиного податку першої-третьої груп спрощеної системи оподаткування не включаються суми ПФД отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання

ПДФО

Сума ПФД, яка надана платником податку іншим особам, яка повертається йому, та сума ПФД, яка отримується платником податку відповідно до п. 165.1.31 ПКУ належить до доходів, що не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи. У тому кварталі, в якому надали чи повернули ПФД фізичній особі, відображають її у формі № 1 ДФ із ознакою доходу «153 Cума поворотної фінансової допомоги», у разі не відображення – штраф 510,00 грн. Якщо ПФД повертається фізичною особою підприємству в строк, то жодних податкових наслідків не виникає

 

ПФД може переходити у безповоротну фінансову допомогу. Це пояснюється тим, що безповоротна фінансова допомога згідно з п.п. 14.1.257 ПКУ є сумою заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності.

Щоб не плутати ці два поняття і правильно оподатковувати ПФД і безповоротну фінансову допомогу необхідно у договорі строго прописати строки та умови повернення такої допомоги.

Якщо залишились питання - наша команда бухгалтерів і юристів завжди рада допомогти.

 

 

Розглянемо більш детально випадки неповернення ПФД та податкові наслідки.

 1. Прощення боргу

Якщо кредитор прийняв рішення про прощення боргу та повідомив боржника-фізособу про прощення боргу, то підприємство має відобразити таке «прощення» у формі № 1ДФ з ознакою доходу «126 Додаткове благо». Водночас він звільняється від обов’язку утримувати ПДФО та військовий збір із доходу боржника. Фізична особа, якій простили борг і про що її сповістили, має самостійно сплатити податки. Але якщо кредитор не повідомив фізичну особу про прощення боргу, то відповідно до пп. 14.1.180 ПКУ він зобов’язаний виконати функції податкового агента, а також утримати й перерахувати до бюджету необхідні податки.

При прощенні боргу фізособі оподаткуванню підлягає сума  прощеного боргу, яка перевищує 25 % мінімальної зарплати, установленої на 1 січня звітного податкового року відповідно до п. 164.2.17 ПКУ, у 2017 році ця сума становить 800,00 грн.

У формі 1 ДФ сума неоподаткованої прощеної фінансової допомоги відображається з ознакою доходу «127».

 1. Минув строк позовної давності

Суб'єкт господарювання списує заборгованість зі спливом строку позовної давності, тобто ПФД конвертується у безповоротну фінансову допомогу.

Якщо пройшло 3 роки з граничної дати повернення фінансової допомоги, прописаної в договорі, то ця сума включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку та належним чином оподатковується. Тобто у підприємця-надавача виникають податкові наслідки в частині ПДФО та військового збору на дату спливу строку позовної давності, якщо фізична особа не повертає раніше отриману ПФД.

При цьому фізична особа має самостійно сплатити податок із таких доходів і зазначити їх у річній податковій декларації (пп. 164.2.7 ПКУ).

Але оподаткуванню ПДФО та військовим збором підлягає не вся сума неповерненої фінансової допомоги, а лише та частина, яка перевищує 50 % місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року. У 2017 році ця сума неоподаткованої кредиторської заборгованості становить: 800,00 грн. Ця сума зазначається  в формі № 1 ДФ з ознакою «107 Заборгованість, за якою минув строк позовної давності». Суму, яка не перевищує 50 % місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року слід показати у формі № 1 ДФ з ознакою доходу «127 Інші доходи».

 1. Підприємство-отримувач ПФД

Якщо підприємство має кредиторську заборгованість з ПФД і не планує її погашати, відносити її до доходу можна лише або після ліквідації кредитора, або після того, як сплинув строк позивної давності та документально оформлено рішення про її непогашення.

 1. ПФД від нерезидента

Українське законодавство дозволяє суб'єктам господарювання отримувати позику у вигляді ПФД від нерезидента в іноземній валюті. Для цього потрібно зареєструвати в Національному банку України (далі – НБУ) договір про отримання (надання) ПФД до отримання коштів. Якщо підприємство не зареєструє такий договір, то потрібно буде сплатити штраф у розмірі 1% суми позики, що перерахована у гривні за офіційним курсом НБУ, що діє на 0 годин дня її одержання. При цьому сплата штрафу не звільняє від подальшої обов’язкової реєстрації такого договору.

Отже, враховуючи викладене, фінансовий інструмент ПФД не створює жодного податкового навантаження. З огляду на це, бізнес досить часто зловживає таким фінансовим інструментом та укладає удавані правочини. Такі зловживання бізнесу призвели до більш пильного контролю та перевірки договорів ПФД з боку фіскальних органів. Тому для добросовісного ведення бізнесу необхідно вкрай уважно прописувати умови ПФД, щоб не потрапити під санкції та зайвих нарахувань як за операцію з безповоротної фінансової допомоги.

 

Автор: бухгалтер-експерт Ірина Кемінь

 

OGP - CONSULTING PARTNERSHIP
Підписуйтеся і задавайте Ваші питання на нашій сторінці у Facebook
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 5.00

НАШІ КЛІЄНТИ

 • Антекстрой

  Антекстрой

 • Ассоциация медицинских организаций

  Ассоциация медицинских организаций

 • Бест Линк

  Бест Линк

 • БИХЕЛС

  БИХЕЛС

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ОТРИМАЙТЕ БЕЗКОШТОВНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ

МИ ЗАВЖДИ НА ЗВЯЗКУ В МЕСЕНДЖЕРАХ

+38 067 469 86 10


ПРОСТО НАЖМІТЬ:


або

ЗАПОВНІТЬ ЗАЯВКУ ТА МИ ПЕРЕДЗВОНИМО ВАМ

Please, enter your name
Please, enter your phone number
Please, enter your message