OGP - CONSALTING PARTNERSHIP
Контакты:
Адрес:
ул. Соломенская дом 3, офис 807 г. Киев,
Телефон:
(044) 337-7315,
Электронная почта:
i@ogp.ua
+38(044) 337-7315
+38(050) 418-1589
+38(067) 471-5357

Україна, м. Київ,

вул. Солом`янська,

буд 3, офіс 807

Polska, Kraków,

ul. Kraszewskiego

36/128

Україна, Київ,

Polska, Kraków,

+48 12 881 27 87

Оподаткування в Україні доходу, отриманого із закордону 2017-07-27 21:00:00

 

Відомо, що основною діловою метою бізнесу є отримання прибутків. З огляду на це, суб'єкти господарювання здійснюють свою діяльність як на території України, так і за її межами. Але щоб досягнути бажаного результату управлінців цікавить збільшення доходів та зменшення витрат у процесі діяльності компанії. Тому часто міжнародні фінансово промислові групи створюють на території України афілійовані підприємства, на яких відбувається здешевлене виробництво, за рахунок недорогої робочої сили, а дохід отримується за рахунок експортних операцій за конкурентними цінами. Тому дана стаття має актуальне значення особливо для великого і середнього бізнесу та закордонних інвесторів.

 

Що ж означає поняття «дохід» в українському законодавстві?

Дохід – збільшення економічних вигід у вигляді надходження
активів  або  зменшення  зобов'язань,  які призводять до зростання
власного  капіталу  (за  винятком  зростання  капіталу  за рахунок
внесків власників).

Деякі суб'єкти господарювання розширюють свою діяльність та виходять на закордонні ринки продажу товарів, надання послуг та виконання робіт.

Відповідно до п. 14.1.55 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) дохід, отриманий з джерел за межами України – будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, включаючи проценти, дивіденди, роялті та будь-які інші види пасивних доходів, спадщину, подарунки, виграші, призи, доходи від виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими та трудовими договорами тощо.

Для отримання доходу із закордону бізнесу необхідно також враховувати особливості оподаткування таких операцій, оскільки податкове навантаження буде брати участь у розрахунку фінансового результату підприємства.  

 

Оподаткування ПДВ експорту товарів:

Згідно з ч. 1 ст. 82 Митного кодексу України у митному режимі експорту українські товари випускаються для вільного обігу за межами митної території України без зобов’язань щодо їх зворотного ввезення. Відповідно до пп. «а» пп. 195.1.1 ПКУ операції з експорту товарів оподатковуються ПДВ за ставкою 0 %. При експорті товарів, постачання яких на території України звільнене від ПДВ, також застосовується ставка 0 % (п. 195.2 ПКУ).

 

Оподаткування ПДВ експорту послуг:

Поставляти послуги нерезиденту можна як на території України, так і за її межами.

У разі надання послуг нерезиденту: на митній території України – ставка ПДВ становить 20 %; за межами митної території України – об'єкт оподаткування ПДВ відсутній (пп. «б» п. 185.1 ПКУ).

Постачання послуг, зазначених у пп. 195.1.3 ПКУ (міжнародні перевезення тощо), обкладається ПДВ за ставкою 0 %.

 

Податкові аспекти для регулювання представництва за кордоном

Також юридична особа може відкрити підрозділ (представництво) в іншій країні відповідно до ч. 3 ст. 68 Господарського кодексу України.

Відкритий іноземний підрозділ  необхідно взяти на облік в органах ДФС за місцем обліку юридичної особи в Україні (п. 1.3, 8.4 Порядку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.11 р. № 1588). Відокремлений підрозділ у процесі своєї діяльності отримує дохід, який буде оподатковуватися за законами України та країни, в якій знаходиться цей підрозділ. Щоб уникнути подвійного оподаткування в двох державах необхідно бути ознайомленим з умовами договору про уникнення подвійного оподаткування.

 

Оподаткування прибутку

Згідно з п. 133.1 ПКУ платниками податку на прибуток виступають юридичні особи, що здійснюють свою діяльність  в Україні та за її межами. Об'єктом оподаткування цим податком є прибуток з джерелом походження на території України і за її межами, який розраховується шляхом коригування фінансового результату до оподаткування, визначеного за правилами бухгалтерського обліку (пп. 134.1.1 ПКУ). Тому, відкритий підрозділ українського підприємства за кордоном не може бути окремим платником податку на прибуток. Але якщо він сплачує податки за кордоном, то ці сплачені суми  можуть зарахуватися головному підприємству в Україні при сплаті податку на прибуток (п. 13.4, пп. 141.4.9 ПКУ). Доходи і витрати, отримані юридичною особою з джерел за межами України, беруть участь у розрахунку бази оподаткування згідно з п. 13.1, п. 13.2 ПКУ.

 

Які суми податків, сплачених за кордоном, не зменшують податок на прибуток в Україні?

Не зменшують податкові зобов'язання з податку на прибуток в Україні сплачені за межами митної території України (пп. 141.4.9 ПКУ): поштові податки; податки на реалізацію (продаж); податок на капітал/майно і приріст капіталу; інші непрямі податки – незалежно від того, чи підпадають вони під категорію прибуткових податків чи оподатковуються іншими податками згідно із законами іноземних держав.

 

Податок на доходи фізичних осіб

Якщо працівники закордонного підрозділу отримують грошову винагороду у вигляді заробітної плати в іншій країні.

  1. Якщо з країною, у якій знаходиться підрозділ українського підприємства, не укладено міжнародний договір, то оподаткування доходів нерезидентів і резидентів, що працюють у цьому підрозділі, регулюється п. 163.1, п.163.2, п. 170.10 ПКУ. У такому випадку є ймовірність того, що доходи працівників можуть бути обкладені ПДФО двічі: в Україні та в країні, де такі працівники працюють територіально.
  2. Якщо із цією країною підписано міжнародний договір про уникнення подвійного оподаткування.

Наприклад, якщо підрозділ знаходиться в Польщі, то необхідно користуватися Конвенцією між урядами України та Польщі, підписаною 12.01.1993 р. (далі – Конвенція). В п. 1 ст. 15 Конвенції викладено загальні положення щодо оподаткування заробітної платні. Згідно із цією нормою дохід, отриманий резидентом однієї із країн (України або Польщі), оподатковується тільки в цій країні. Крім того, зазначено ще декілька умов, за одночасного виконання яких доходи резидентів України незалежно від вимог п. 1 ст. 15 Конвенції оподатковуватимуться в Україні (пп. «a», «b», «c» п. 2 ст. 15 Конвенції): якщо працівник – резидент України знаходиться в Польщі протягом строку (строків), що не перевищує в цілому 183 дні в календарному році; якщо зарплата виплачується роботодавцем, який не є резидентом Польщі. При цьому стосовно працівників-резидентів – отримувачів іноземних доходів діє норма, аналогічна нормі, яка застосовується при оподаткуванні прибутку підприємств: вони також мають право на взаємозалік податків, сплачених за кордоном (п. 13.3, 13.4, 170.11 ПКУ).

Отже, слід відмітити, що держава підтримує український бізнес шляхом створення мінімального податкового навантаження на джерела доходів із-за кордону. Така підтримка держави створює конкурентоспроможну цінову пропозицію на зовнішньому ринку та інвестиційний клімат в Україні. Водночас, якщо суб'єкти господарювання забажають відкрити підрозділ за кордоном, то їм обов'язково треба буде взяти його на облік в органах ДФС в Україні, щоб у подальшому у фіскальних органів не виникало питань щодо легальності доходів із-за кордону.

 

Автор: бухгалтер-експерт Ірина Кемінь

 

OGP - CONSULTING PARTNERSHIP
Підписуйтеся і задавайте Ваші питання на нашій сторінці у Facebook
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 5.00

НАШІ КЛІЄНТИ

  • Антекстрой

    Антекстрой

  • Ассоциация медицинских организаций

    Ассоциация медицинских организаций

  • Бест Линк

    Бест Линк

  • БИХЕЛС

    БИХЕЛС

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ОТРИМАЙТЕ БЕЗКОШТОВНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ

МИ ЗАВЖДИ НА ЗВЯЗКУ В МЕСЕНДЖЕРАХ

+38 067 469 86 10


ПРОСТО НАЖМІТЬ:


або

ЗАПОВНІТЬ ЗАЯВКУ ТА МИ ПЕРЕДЗВОНИМО ВАМ

Please, enter your name
Please, enter your phone number
Please, enter your message