OGP - CONSALTING PARTNERSHIP
Контакты:
Адрес:
ул. Соломенская дом 3, офис 807 г. Киев,
Телефон:
(044) 337-7315,
Электронная почта:
i@ogp.ua
+38(044) 337-7315
+38(050) 418-1589
+38(067) 471-5357

Україна, м. Київ,

вул. Солом`янська,

буд 3, офіс 807

Polska, Kraków,

ul. Kraszewskiego

36/128

Україна, Київ,

Polska, Kraków,

+48 12 881 27 87

Оренда в умовах карантину. Розірвати або зменшити плату. 2020-04-02 21:00:00

 

В умовах життєвих реалій, а саме у зв’язку з запровадженням Урядом України карантину свою роботу призупинили підприємства у сфері послуг, продажу товарів, обслуговування тощо.

У зв’язку із запровадженням запобіжних заходів, для уникнення поширення короновіруса (COVID-19) більшість представників малого та середнього бізнесу вимушена призупинити свою діяльність. У зв’язку з цим виникають складнощі у випадках вирішення питань щодо зобов’язань за договорами оренди приміщень.

Досить актуальним постало завдання, як вирішувати питання з договором оренди в умовах карантину?

 

Юристи компанії OGP, підготували декілька варіантів, які можуть допомогти Вам у вирішенні даного питання.

 

 1. Домовитися з орендодавцем щодо зменшення орендної плати або взагалі її скасування.

Юридичним підґрунтям цього варіанту є ст.. 762 Цивільного кодексу України, а саме ч.4 та ч.6.

Про зменшення орендної плати може йти мова у випадках, якщо через обставини незалежні від орендаря можливість користування орендованим майном істотно зменшилася. Як приклади орендодавцю, до таких випадків Ви можете навести: обмеження руху громадського транспорту; рекомендація влади щодо дистанційної роботи працівників; обмеження входу до деяких будівель тощо.

Про звільнення від сплати оренди за певний період може йти мова, якщо у певний проміжок часу орендар не мав доступу до приміщення з незалежних від нього обставин. Перелік підстав за яких орендар не має доступу до приміщення законодавством не встановлено.

Так, до таких підприємств орендарів можливо віднести: ТРЦ, спортивні зали, кінотеатри, театрі інші розважальні заклади, кафе, ресторани та інші заклади громадського харчування. Чіткий перелік закладів, які вимушені зупинити свою діяльність на період карантину  наведено в Постанові КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211» від 16.03.2020 № 215.

Тобто, якщо орендарем є один з вищенаведених закладів, то вони мають право на звільнення від орендної плати на період карантину. Судова практика показує, що досить часто в подібних випадках суд займає сторону орендаря.

 

 1. Отримати сертифікат Торгово-промислової плати про засвідчення форс-мажорних обставин

На законодавчому рівні вірус COVID-19 визнали форс-мажорною обставиною (ст.. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні»).

Для отримання даного сертифікату орендарю або орендодавцю необхідно навести достатні докази щодо обмежень в сфері оренди завдяки карантину.

Варто наголосити, що сертифікат ТПП про форс-мажорні обставини не звільняє від обов’язків по договору оренди, а лише звільняє від відповідальності за порушення умов у зв’язку з карантином.

Це означає, що обов’язок щодо орендної сплати нікуди не дінеться після закінчення карантину.

 

 1. Дострокове розірвання договору оренди

Дострокове розірвання договору оренди можливе:

 • За згодою сторін
 • За рішенням суду.

Процедура дострокового розірвання договору оренди за згодою сторін передбачає собою, що одна зі сторін направляє повідомлення про дострокове розірвання договору оренди іншій стороні, остання в свою чергу протягом 20 календарних днів від дати отримання повідомлення має надати погодження. В результаті договір вважається розірваним та таке розірвання оформлюється додатковою угодою.

В судовому порядку можливо достроково розірвати договір у разі істотних порушень умов договору. Такі порушення зазвичай підтверджуються документально.

У разі істотних змін обставин, якими керувалися орендодавець та орендар під час підписання договору вони можуть також за згодою сторін його розірвати. 

В такому випадку одна зі сторін направляє іншій пропозицію про внесення змін до договору, інша протягом 20 днів має надати відповідь. У разі ненаданні відповіді або наданні негативної відповіді у зазначений термін, заінтересована сторона направляє іншій стороні пропозицію про дострокове розірвання договору, відповідь надається протягом 20 днів. У разі ненаданні відповіді або наданні негативної відповіді заінтересована сторона може звернутися до суду для дострокового розірвання договору.

У висновку хочемо додати, що краще за все питання з орендою вирішувати шляхом домовленостей з орендодавцем. Запропонувати зменшити оплату, розбити на частини, відтермінувати. При цьому не забувайте оформлювати додаткові угоди до договору оренди.     

Варто зазначити, що одностороннє розірвання господарського договору не допускається. Це означає, що якщо не вірно оформити юридичний факт розірвання договору, то можна через декілька місяців отримати рахунки і навіть повністю обґрунтований судовий позов по сплаті поточний орендних платежів.

 

Отже розірвання договору оренди може бути оформлене:

 • додатковою угодою, а при відмові підписати додаткову угоду;

 • якщо в договорі оренди є порядок про дострокове розірвання то відправити поштою листа (повідомлення про розірвання договору), рекомендоване описом та повідомленням про вручення або зареєструвати відповідний лист в канцелярії орендодавця;

 • В порядку передбаченому ст. 188 ГКУ, а саме за допомогою пропозиції про розірвання договору та відповіді на неї. В даному порядку або через письмову домовленість або через суд.

У разі виникнення питань у сфері оренди нежитлових приміщень під час карантину звертайтеся будемо раді допомогти.

 

OGP - LAWYERS & ACCOUNTANTS
Підписуйтеся і задавайте Ваші питання на нашій сторінці у Facebook
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 5.00

НАШІ КЛІЄНТИ

 • Антекстрой

  Антекстрой

 • Ассоциация медицинских организаций

  Ассоциация медицинских организаций

 • Бест Линк

  Бест Линк

 • БИХЕЛС

  БИХЕЛС

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ОТРИМАЙТЕ БЕЗКОШТОВНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ

МИ ЗАВЖДИ НА ЗВЯЗКУ В МЕСЕНДЖЕРАХ

+38 067 469 86 10


ПРОСТО НАЖМІТЬ:


або

ЗАПОВНІТЬ ЗАЯВКУ ТА МИ ПЕРЕДЗВОНИМО ВАМ

Please, enter your name
Please, enter your phone number
Please, enter your message